3 najpopularniejsze sposoby ochrony lakieru samochodowego.

Jedną z głównych przyczyn, która ma wpływ na starzenie się i osłabienie lakieru naszego samochodu jest promieniowanie UV.
Kolejnymi są różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak np. ptasie odchody, kwaśne deszcze, osady z pyłów przemysłowych, pozostałości owadów czy też soki z drzew.
Powodują one pęknięcia, matowienie lakieru, a także utratę koloru i połysku. Dlatego, aby móc cieszyć się żywym kolorem naszego auta mimo upływu lat warto zadbać o skuteczną ochronę lakieru. Jak to zrobić? Doradzamy w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

1. Woski samochodowe

Ochrona lakieru - woskowanie auta | ABC-CarsProstą i popularną metodą ochrony lakieru jest stosowanie wosków samochodowych z filtrem UV. Mamy do wyboru kilka możliwości. Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie szamponu wzbogaconego o wosk. Zaletą stosowania szamponów z woskiem jest prosta i szybka aplikacja — wystarczy umyć auto takim szamponem. Niestety minusem takiego rozwiązania jest dosyć krótkotrwały efekt.

Jeśli chcemy zabezpieczyć lakier na miesiące a nie dni, warto postawić na specjalny wosk do nakładania po uprzednim przygotowaniu karoserii. Mamy do wyboru woski naturalne, które zapewnią najlepszy efekt wizualny oraz woski syntetyczne, których przewagą jest zdecydowanie trwalszy efekt ochronny. Nawet do kilku miesięcy.

Woski samochodowe to rozwiązanie łatwe w aplikacji, stosunkowo tanie i zapewniające dobrą ochronę zarówno przed promieniowaniem UV jak i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami.

2. Powłoki ceramiczne

Bardziej zaawansowaną metodą ochrony lakieru jest zastosowanie powłoki ceramicznej. Na czym to polega? Powłoka ceramiczna to dodatkowa bezbarwna warstwa, która pokrywa lakier chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi takimi jak promieniowanie UV, kwaśne deszcze czy ptasie odchody. Dodatkowo lakier pokryty powłoką ceramiczną jest bardziej odporny na zarysowania.

Zastosowanie takiej powłoki jest całkowicie bezpieczne. Po nałożeniu wiążę się ona z powierzchnią lakieru ale nie wnika w jego strukturę. Dzięki temu zapewnia maksymalną ochronę a w razie potrzeby może być łatwo usunięta. Za sprawą właściwości hydrofobowych powłoki ceramicznej będziemy mieli mniej zacieków i plam, co z kolei przekłada się na dużo łatwiejsze utrzymanie samochodu w czystości.

Powłoki ceramiczne to świetne rozwiązanie, jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem oraz zależy nam na długotrwałej i solidnej ochronie lakieru. Profesjonalne powłoki ceramiczne wysokiej jakości mogą chronić lakier naszego auta nawet przez 5 lat od aplikacji. Minusem jest konieczność bardzo dobrego przygotowania powierzchni lakieru do aplikacji takiej powłoki. Lakier musi zostać wcześniej wypolerowany a następnie całkowicie odtłuszoczny aby umożliwić powłoce trwałe związanie się z jego powierzchnią.

3. Folie ochronne

Folie ochronne to kolejne rozwiązanie, które możemy zastosować aby chronić lakier naszego auta. Folie po aplikacji tworzą na powierzchni lakieru niewidoczną cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza powierzchnię zarówno przed promieniowaniem UV jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami.

Ochrona lakieru - folie ppv | ABC-CarsZastosowanie folii ochronnych jest szczególnie polecane dla nowych aut. Wynika to z faktu, że choć nałożenie folii doskonale zabezpieczy lakier przed uszkodzeniami, to jednak nie zamaskuje jego dotychczasowy mankamentów.

Decydując się na zastosowanie folii możemy uzyskać dodatkowe efekty, których nie dadzą nam inne metody ochrony lakieru. Jednym z takich efektów jest samoregeneracja. Dzięki prostemu zabiegowi z wykorzystaniem odpowiedniej temperatury możemy łatwo pozbyć się drobnych zarysowań i przywrócić pierwotny wygląd karoserii. Dodatkowo folie w największym stopniu zabezpieczą lakier naszego samochodu przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać na skutek np. drobnych kamyczków.

Innym przykładem zastosowania folii oprócz podstawowej funkcji ochronnej jest uzyskanie efektu matowego lub perłowego wykończenia. Co ciekawe możemy w ten sposób także zmienić kolor auta np. na czarny mat i to bez potrzeby lakierowania całej karoserii.

Podsumowanie

Ochrona lakieru samochodu przed promieniami UV oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami jest bardzo ważna. Z pewnością każdy kierowca chciałbym cieszyć się świeżością i blaskiem lakieru przez cały okres użytkowania auta. Mnogość rozwiązań dostępnych dziś na rynku pozwala dobrać odpowiednią technologię do indywidualnych preferencji oraz budżetu.

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną usługą zabezpieczenia lakieru lub chcesz pozbyć się niedoskonałości w postaci rys, lub wgnieceń — zapraszamy do kontaktu z wybranym oddziałem ABC-Cars. Nasi specjaliści po wnikliwych oględzinach doradzą najlepsze rozwiązanie i przeprowadzą naprawę.