5 najciekawszych trendów i nowych technologii w lakiernictwie samochodowym.

Branża lakiernictwa samochodowego ewoluuje równolegle z przemysłem samochodowym. Zmieniają się zarówno technologie stosowane w procesie lakierniczym jak i również trendy oraz preferencje klientów.

Oferowanie przez producentów samochodowych nowych i innowacyjnych technologii lakierniczych to także wyzwanie dla serwisów blacharsko-lakierniczych.
Chcąc świadczyć usługę na wysokim poziomie warsztaty muszą nadążać za zmianami w technologii oraz upodobaniach Klientów.

Przyjrzymy się nowinom technologicznym oraz trendom w dziedzinie lakiernictwa. Co nowego oferuje branża? Co zyskuje największe uznanie wśród kierowców? Przedstawiamy nasz subiektywny przegląd najciekawszych trendów i nowinek technologicznych z dziedziny lakiernictwa samochodowego.

Lakiery matowe

Lakiery matowe | ABC-CarsMatowe lakiery samochodowe cieszą się niesłabnącą popularnością już od kilku lat. Trudno się dziwić popularności tego rozwiązania, ponieważ pozwala ono na zdecydowane wyróżnienie naszego auta na ulicy i nadanie mu indywidualnego charakteru. Oryginalny wygląd, który daje zastosowanie matowej powłoki, docenili zwłaszcza właściciele aut sportowych oraz miłośnicy tuningu.

Matowe lakiery samochodowe charakteryzuje mniejsza zdolność odbijania promieni świetlnych od powłoki. Taki efekt jest możliwy do uzyskania dzięki specjalnym dodatkom matującym jak np.: różnego rodzaju krzemionki matujące.

Największą zaletą lakierów matowych jest oryginalny efekt wizualny. Jednak decydując się na powłokę matową należy także wziąć pod uwagę jej minusy. Po pierwsze lakier matowy jest o wiele bardziej wymagający jeśli chodzi o pielęgnację w stosunku do standardowych lakierów. Po drugie wszelkie naprawy lakiernicze takiej powłoki będą sporym wyzwaniem dla serwisu co może mieć swoje odzwierciedlenie zarówno w czasie jak i cenie wykonywanej usługi.

Lakiery zmieniające kolor

Nowe trendy w branży lakierniczej | ABC-CarsAuta z lakierem zmieniającym kolor to wciąż nieczęsty widok na naszych drogach. Uzyskiwany dzięki nim efekt jest bardzo ciekawy, w zależności od kąta, pod którym patrzymy na samochód, zmienia on swoją barwę. Ten niezwykły rezultat jest możliwy do uzyskania dzięki użyciu specjalnych pigmentów, które pozwalają na odbicie i załamanie światła w różny sposób.

Niestety nietuzinkowy wygląd naszego auta ma swoją cenę i nie jest to wyłącznie koszt wykonania takiej powłoki, ale również utrzymania jej w odpowiednim stanie. Lakiery tego typu są o wiele bardziej wrażliwe na promieniowanie UV czy zarysowania, o które przecież nietrudno w codziennym użytkowaniu.

Technologia E Ink od BMW — kolor auta na życzenie

Technologia e-ink BMW Pozostając w temacie zmiany koloru auta nie sposób pominąć prawdziwej innowacji od BMW. Technologia E Ink zastosowana w modelu BMW iX Flow umożliwia dostosowanie wyglądu zewnętrznego samochodu do różnych sytuacji i preferencji kierowcy, i to w zaledwie kilka sekund! Proces ten opiera się na technologii elektroforezy, która wykorzystuje pigmenty kontrolowane przez przepływ prądu, aby odzwierciedlić żądany kolor. Co więcej, BMW nie tylko zapewnia jednolite kolory, ale również umożliwia łączenie kilku odcieni oraz tworzenie dynamicznych wizualizacji na karoserii. Dzięki temu kierowcy będą mogli wyrazić swoją kreatywność i indywidualizm, a także dostosować wygląd swojego samochodu do aktualnych okoliczności i nastroju.

Innowacja BMW, póki co pozostaje ciekawostką, jednak biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii nie wykluczone, że już niebawem trafi do standardowej oferty tej marki.

Lakiery samoregenerujące

Rysy na karoserii auta to jedne z najczęstszych usterek lakierniczych, które spotykają każdego właściciela samochodu. Można próbować radzić sobie z nimi samemu na przykład przy pomocy pasty polerskiej, ale najczęściej niezbędna będzie pomoc wyspecjalizowanego serwisu lakierniczego. A co gdyby tak nasz samochód mógł się sam naprawić, bez konieczności wizyty w serwisie? Brzmi niewiarygodnie, ale jest to jak najbardziej możliwe dzięki najnowocześniejszym lakierom samoregenerującym.

Lakiery samoregenerujące, nazywane również lakierami samonaprawiającymi, to rewolucyjne rozwiązanie, które wykorzystuje nanotechnologię. Polega ono na rozproszeniu w warstwie lakieru specjalnych nanocząsteczek, które w reakcji na ciepło łączą się ze sobą i wypełniają uszkodzenia, tworząc jednolitą i gładką powierzchnię. Co ciekawe, tego rodzaju powłoki już od kilku lat stosowane są do malowania promów kosmicznych jak i rakiet produkcji SpaceX wysyłanych na międzynarodową stację kosmiczną.

Nanotechnologie pozwoliły na opracowanie wielu rewolucyjnych rozwiązań w niejednej branży, czego doskonałym przykładem są wyżej wspomniane lakiery. Niestety, póki co musimy się jednak liczyć z tym, że technologia pozwala jedynie na usunięcie małych zarysowań. Z poważniejszymi usterkami wciąż będziemy musieli udać się do serwisu blacharsko-lakierniczego.

Lakiery ekologiczne

W obecnych czasach coraz więcej firm kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i ekologię. Nie da się ukryć, ze tradycyjne lakiery samochodowe zawierają wiele substancji chemicznych, które są szkodliwe zarówno dla środowiska jak i zdrowia ludzi.

W związku z tym producenci lakierów samochodowych konsekwentnie pracują nad ograniczeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Najnowocześniejsze lakiery charakteryzuje niska zawartość LZO (lotne związki organiczne) oraz skrócony proces aplikacji, co pozwala ograniczyć generowaną emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo w składzie takich lakierów znajdują się zazwyczaj bardziej naturalne składniki, takie jak żywice roślinne, woski roślinne czy oleje naturalne.

Niektóre firmy idą nawet krok dalej, opierając całą produkcję o odnawialne źródła energii. Takie podejście to istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju całej branży motoryzacyjnej.

Podsumowanie

Lakiernictwo samochodowe to dziedzina, która nieustannie się rozwija, opracowując innowacyjne technologie i kreując nowe trendy. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim powstają nowe rozwiązania, możemy spodziewać się, że dzisiejsze nowinki w niedługim czasie staną się standardem rynkowym. Cieszy również fakt, że oprócz doskonalenia jakości produktów czy zaspokojenia gustów klientów końcowych, firmy stawiają również na ekologię i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.