Uproszczona likwidacja szkody jest szybsza i prostsza od standardowej procedury. Ten wariant towarzystwa ubezpieczeniowe stosują przy uszkodzeniach i kosztach napraw, które nie budzą żadnych wątpliwości.
W praktyce jest to odszkodowanie bez oględzin rzeczoznawcy, po dostarczeniu dokumentacji przez poszkodowanego drogą online.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest uproszczona likwidacja szkody,
- jakie korzyści niesie w sobie uproszczona likwidacja szkody komunikacyjnej,
- kiedy nie warto korzystać z prostej likwidacji szkody bez pośrednika-rzeczoznawcy,
Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?
Przy standardowej likwidacji szkody musisz zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy lub ubezpieczyciela, u którego masz wykupioną polisę autocasco, jeśli uszkodzenie pojazdu nastąpiło z Twojej winy. Następnie należy poczekać na kontakt ze strony rzeczoznawcy, który dokona oględzin uszkodzonego pojazdu. Po jego wycenie zostaniesz poinformowany o kwocie naliczonego ubezpieczenia. Jeśli akceptujesz wysokość tych środków, otrzymasz należne sobie pieniądze. Cała procedura trwa nawet do 30 dni.
Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe stosują uproszczoną likwidację szkody, kiedy cały proces odbywa się bez udziału rzeczoznawcy. Podstawą do naliczenia i wypłaty odszkodowania są zdjęcia uszkodzonego pojazdu, które użytkownik auta dostarcza ubezpieczycielowi. Wprawdzie możliwe jest wysłanie ich pocztą, ale dla skrócenia procedury najczęściej wysyła się je pocztą elektroniczną lub wgrywa w specjalnej aplikacji.
Oczywiście uproszczona, szybka likwidacja szkody może zostać wdrożona tylko w określonych sytuacjach. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bezpośrednią likwidację szkody przy drobnych otarciach, zarysowaniach czy wgnieceniach. Nie ma takiej możliwości przy poważnych uszkodzeniach samochodu.
Uproszczona likwidacja szkody komunikacyjnej – zalety dla ubezpieczyciela i ubezpieczonego
Bezsprzecznie szybka i prosta likwidacja szkody to wariant bardzo atrakcyjny dla samego poszkodowanego, któremu zależy na czasie i prostocie całego procesu. Jednak likwidacja szkody bez pośrednika to także rozwiązanie będące atrakcyjne dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel oszczędza na zatrudnieniu rzeczoznawcy i wysyłce dokumentów poszkodowanemu w formie papierowej.
Nic dziwnego, że sami ubezpieczyciele wariant wypłaty odszkodowania bez oględzin pośrednika uznają za jeden ze swoich atutów. Pośród najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, które w swojej ofercie mają likwidację szkody w systemie uproszczonym, wymienić należy m.in. PZU (internetowy formularz), Wartę (Messenger, aplikacja Warta Mobile), Link4 (telefonicznie), Uniqę (aplikacja Uniqa Smart), Allianz (aplikacja Allianz Asystent Szkody) czy Ergo Hestię (telefonicznie).
Kiedy nie warto korzystać z uproszczonej likwidacji szkody?
Z pewnością bezpośrednia likwidacja szkody w wielu sytuacjach jest korzystna dla klienta. Warto pamiętać jednak o tym, że mimo wielu zalet nie zawsze zdaje egzamin. Jeśli nie jesteś pewien co do skali realnych uszkodzeń, uproszczone rozliczenie szkody może być nieopłacalne. Bardzo często „na oko” wydaje nam się, że uszkodzenia są powierzchowne, niestety po oddaniu auta do serwisu i dokładnych oględzinach fachowca okazuje się, że uszkodzeniu uległy także elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka a koszty naprawy będą znacznie wyższe niż wysokość odszkodowania, które zaakceptowaliśmy. Wprawdzie możesz wówczas wnioskować o większe odszkodowanie, ale trudno będzie uzyskać dodatkowe środki po zaakceptowaniu wyceny ubezpieczyciela.
Jak zatem ustrzec się przed tego typu sytuacją? Najlepiej nie ryzykować samodzielnego szacowania uszkodzeń, jeśli nie mamy na ten temat odpowiedniej wiedzy, nie znamy stawek za usługi lakiernicze, nie jesteśmy pewni czy dany element da się naprawić czy będzie go trzeba wymienić. Najbezpieczniejszą opcją będzie zgłoszenie się do warsztatu wyspecjalizowanego w likwidacji szkód komunikacyjnych, gdzie ludzie, którzy się na tym znają pomogą nam dokładnie sprawdzić auto, wycenić zakres naprawy, doradzą jaki wariant rozliczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie dla nas najkorzystniejszy a w razie potrzeby także załatwić niezbędne formalność związane z likwidacją szkody.
Podsumowując, bez wątpienia szybka likwidacja szkody ma swoje liczne korzyści. Pozwala na natychmiastową wypłatę ubezpieczenia tylko na podstawie zdjęć przesłanych ubezpieczycielowi przez poszkodowanego. Co jednak kluczowe, korzystanie z tego wariantu nie zawsze jest opłacalne. Dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach warto wspomóc się podmiotem wyspecjalizowanym w obsłudze szkód komunikacyjnych, takim jak ABC-Cars.