Ceny usług blacharsko-lakierniczych: co wpływa na ich wysokość?

Dla większości posiadaczy samochodów przychodzi taki moment kiedy muszą odwiedzić serwis blacharsko-lakierniczy. Bywa, że jest to spowodowane sytuacją losową jak stłuczka czy zarysowanie auta na parkingu. Innym, wcale nie rzadszym powodem jest chęć usunięcia niedoskonałości typu drobne rysy czy niegroźne wgniotki, których ciężko uniknąć w codziennym użytkowaniu auta. Z jakimi kosztami musimy się liczyć odwiedzając serwis blacharsko-lakierniczy? Z czego wynikają różnice w cennikach serwisów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zakres prac

Ceny usług blacharko-lakierniczych | ABC-CarsPodstawowym czynnikiem mającym wpływ na koszt usług blacharsko-lakierniczych jest zakres prac, który będzie wykonany. Ilość specjalistów zaangażowanych w naprawę oraz czas poświęcony na wykonanie usługi ostatecznie przekłada się na cenę końcową dla Klienta. W zależności od tego czy mamy do czynienia z likwidacją szkody komunikacyjnej i związanymi z tym czynnościami takimi jak demontaż elementów, lakierowanie itp., czy też szybszą usługą miejscowego lakierowania lub konserwacji lakieru, zapłacimy od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Pamiętajmy jednak, że część napraw możemy a wręcz powinniśmy sfinansować z polisy ubezpieczeniowej. Jeśli mamy do czynienia ze szkodą, którą wyrządził nam inny kierowca, to jego ubezpieczyciel pokryje nasze koszty naprawy. Natomiast jeśli posiadamy wykupioną polisę AutoCasco, możemy z niej także pokryć koszty usunięcia uszkodzeń, które sami spowodowaliśmy.

Wykorzystane materiały i technologie

Ceny usług blacharko-lakierniczych | ABC-CarsWykonanie profesjonalnej i solidnej usługi blacharsko-lakierniczej wiąże się z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów oraz odpowiednich narzędzi. Pracując na tanich materiałach i sprzęcie ciężko uzyskać zadowalający efekt końcowy. Dlatego serwisy, które stawiają na wysoką jakość swoich usług, nie oszczędzają w tym zakresie. To z kolei ma swoje odzwierciedlenie w cenach dla klienta.

Warto mieć na uwadze, że jeśli zależy nam nie tylko na długim, ale i bezpiecznym użytkowaniu auta, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną usługi. Kiepsko wykonana naprawa blacharska czy lakierowanie po pierwsze może szpecić nasze auto nawet bardziej niż samo uszkodzenie. Po drugie, za jakiś czas może wymagać poprawek czy wręcz wykonania od początku a wtedy płacimy podwójnie za tę samą naprawę.

Doświadczenie i kwalifikacje

Ceny usług blacharko-lakierniczych | ABC-CarsNie bez znaczenia pozostaje doświadczenie i wysokie umiejętności pracowników serwisu blacharsko-lakierniczego, ponieważ to właśnie one w dużym stopniu przekładają się na wysoką jakość oraz krótki czas wykonanej usługi. Jednak najlepsi specjaliści w branży to także ci najlepiej opłacani. Nie dziwi więc, że serwisy zatrudniające wykwalifikowanych pracowników nie będą należeć do najtańszych.

Jeśli jednak zależy nam na jakości, powinniśmy unikać miejsc obiecujących nam szybkie i profesjonalne usługi po najniższej rynkowej cenie. Najczęściej tych kryteriów zwyczajnie nie da się pogodzić.

Lokalizacja

Ostatnim czynnikiem, który może mieć wpływ na cenę usługi blacharsko-lakierniczej jest lokalizacja serwisu. Należy się liczyć z tym, że warsztaty w dużych miastach oraz atrakcyjnych (np. pod kątem dojazdu) lokalizacjach najczęściej będą droższe od innych. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji są koszty prowadzenia działalności w takich miejscach jak choćby wynajem nieruchomości czy rachunki za media.

Serwis blacharsko-lakierniczy blisko centrum dużego miasta nie zawsze musi być najlepszym wyborem. Jeśli mamy taką możliwość, warto udać się na obrzeża lub nawet peryferie miasta, gdzie często możemy znaleźć prawdziwą „perełkę” wśród serwisów. Dlatego, choć lokalizacja warsztatu, do którego oddamy nasz samochód, ma znaczenie, to nie powinna być głównym kryterium jego wyboru.

Dobrze, szybko czy tanio?

Przy wyborze zakładu blacharsko-lakierniczego, który zajmie się naprawą karoserii naszego samochodu, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Weźmy pod uwagę, że rzetelnie przeprowadzona naprawa nie tylko będzie cieszyć nasze oko, ale przede wszystkim zagwarantuje długotrwałe i bezpieczne użytkowanie auta, a także nie wpłynie znacząco na obniżenie jego wartości w przypadku sprzedaży. Dlatego zwróćmy uwagę na reputację danego miejsca, nie bójmy się pytać o jakość materiałów wykorzystanych do naprawy oraz kwalifikacje pracowników. Firmy, które inwestują w jakość, chętnie chwalą się certyfikatami swoich pracowników oraz renomowanymi markami materiałów i sprzętu, który wykorzystują do pracy.

Jeśli szukasz serwisu blacharsko-lakiernicznego, który spełni Twoje nawet najbardziej wygórowane oczekiwania wybierz jeden z serwisów ABC-Cars w Warszawie, Katowicach lub podwarszawskim Klaudynie.