FAQ – najczęściej zadawane pytania

Masz pytanie? My znamy odpowiedź!
Najczęściej zadawane pytania

Procedury likwidacji szkód, ustawy i przepisy prawa, rozmowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, techniczna terminologia — to nasza codzienność i musimy być w tych kwestiach biegli, aby móc jak najlepiej obsługiwać naszych klientów. Jednak Ty drogi kierowco nie musisz znać się na wszystkich zawiłościach prawnych czy technologiach napraw blacharsko-lakierniczych. Z myślą o wszystkich użytkownikach aut postanowiliśmy stworzyć bazę pytań i odpowiedzi, z którymi najczęściej stykamy się w naszej pracy ze strony klientów.

Lista pytań i odpowiedzi pozostaje otwarta i będziemy ją sukcesywnie rozbudowywać. Jeśli nie ma w tej chwili odpowiedzi na poszukiwane przez Ciebie zagadnienia — śmiało, skontaktuj się z nami!
Przed czym chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni zarówno osobę, która na skutek kierowania pojazdem wyrządziła komuś szkodę, jak i osobę poszkodowaną. Osoba poszkodowana ma gwarancję wypłaty pieniędzy lub pokrycia kosztów naprawy z polisy OC sprawcy. Natomiast sprawca nie musi martwić się o to, że będzie musiał z własnej kieszeni pokryć wyrządzoną szkodę.

Różnica między brokerem a agentem ubezpieczeniowym

Broker ubezpieczeniowy reprezentuje klienta przed towarzystwami ubezpieczeniowymi działając na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. W swojej ofercie brokerzy mogą posiadać polisy z wielu towarzystw, dzięki temu są w stanie dopasować najlepsze warunki do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Każdy broker ubezpieczeniowy zobligowany jest do posiadania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC prowadzonej przez siebie działalności.

Agent ubezpieczeniowy działa na podstawie umowy agencyjnej, zawartej z zakładem ubezpieczeń. Zadaniami agenta są działania na rzecz lub w imieniu zakładu ubezpieczeń m.in. pozyskiwanie klientów, zawieranie i wykonywanie umów ubezpieczenia.

Co zrobić z ważną polisą OC przy sprzedaży lub zakupie auta?

Jeśli sprzedałeś pojazd, masz 14 dni na powiadomienie o tym swojego dotychczasowego ubezpieczyciela. W piśmie do ubezpieczyciela powinieneś podać dane nabywcy pojazdu oraz numer identyfikacyjny polisy OC.

Jeśli kupiłeś auto to zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na Ciebie i nie musisz go przepisywać. Możesz spokojnie korzystać z OC poprzedniego właściciela tak długo jak pozostaje ważne. Warto natomiast sprawdzić, czy zakup nowej polisy nie będzie dla Ciebie korzystniejszy finansowo. W takiej sytuacji możesz wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela.

Zwyżki ubezpieczenia dla młodych kierowców

Wielu ubezpieczycieli przewiduje w swoim taryfikatorze zwyżki dla młodych kierowców. Wynika to z faktu, że młodzi kierowcy z racji małego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów częściej bywają sprawcami kolizji i wypadków drogowych. Za młodego kierowcę najczęściej przyjmuje się osobę, która nie ukończyła 26. roku życia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ ubezpieczyciel może sam definiować granicę wieku dla młodych kierowców.

Dobrą wiadomość jest taka, że nie wszystkie towarzystwa stosują takie zwyżki, dlatego przed podpisaniem umowy warto na przykład skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego, który pomoże dopasować najlepszą ofertą.

Maksymalny wiek auta do polisy AutoCasco

Trzeba przyznać, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie podchodzą do ubezpieczania starszych aut polisą AC. Często wraz z wiekiem auta wzrasta ryzyko usterek, a te mogą przyczynić się do większej szkody, za którą będzie musiał zapłacić ubezpieczyciel. Dodatkowo koszty związane z naprawą starszego auta mogą nawet przekroczyć jego wartość rynkową.

Z tego powodu zdecydowana większość towarzystw nie umożliwia ubezpieczenia AC dla aut powyżej 15. lat. Objęcie polisą AC auta powyżej tego wieku jest możliwe tylko w sytuacji, gdy samochód osiągnął maksymalny wiek w czasie trwania polisy autocasco w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji aby nadal korzystać z AC, właściciel musi przedłużyć umowę na kolejny rok w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Kiedy polisa OC wznowi się automatycznie?

Jeśli osoba, która wykupiła ubezpieczenie OC na pojazd, w kolejnym roku wciąż pozostaje jego właścicielem to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została wykupiona ostatnia polisa OC, ma obowiązek jej przedłużenia.

Jeżeli właściciel samochodu chciałbym zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela, powinien najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem starej umowy złożyć do niego wypowiedzenie.

Zielona karta – co to jest i kiedy będzie potrzebna?

Zielona karta umożliwia podróżowanie poza granice kraju bez konieczności kupowania ubezpieczenia OC w każdym kraju, przez który przejeżdżamy. Jeśli doszłoby do wypadku lub kolizji drogowej na terenie innego państwa, odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC, którą kierujący posiada w swoim rodzimym kraju.

Zielonej karty nie będziemy potrzebować poruszając się po krajach Unii Europejskiej. Poza tym polisa OC wykupiona w Polsce jest uznawana w:

 • Norwegii,
 • Szwajcarii,
 • Islandii,
 • Lichtensteinie,
 • Monako,
 • Gibraltarze,
 • Wyspach Owczych,
 • San Marino,
 • Bośni i Hercegowinie.
Kara za brak polisy OC w 2022 roku

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne dla każdego właściciela pojazdu, a za jego brak grożą kary finansowe. W 2022 roku kary te wzrosną, gdyż ich wysokość zależy od wysokości płacy minimalnej.

Obecnie właściciel auta osobowego zapłaci 1024 zł kary, jeśli przerwa w ciągłości polisy OC będzie nie dłuższa niż 3 dni. Jeżeli będzie to od 4 do 14 dni, kara wyniesie 3010 zł. Natomiast w przypadku braku ciągłości polisy powyżej 14 dni do zapłaty będzie 6020 zł kary.

Pamiętaj, że do ukarania za brak OC nie trzeba kontroli drogowej, a to za sprawą systemu komputerowego, którego używa UFG. Dzięki niemu porównuje dane o zarejestrowanych pojazdach z Centralnej Ewidencji Pojazdów ze spływającymi danymi o polisach zawieranych u poszczególnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie OC i AC – różnice

Ubezpieczenie OC czyli odpowiedzialności cywilnej gwarantuje poszkodowanemu pokrycie kosztów likwidacji szkody na koszt polisy OC sprawcy. Dzięki temu także sprawca nie musi martwić się wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie Auto Casco jest po pierwsze ubezpieczeniem dobrowolnym – w przeciwieństwie do OC, po drugie chroni przede wszystkim właściciela polisy. Polisa AC ma przede wszystkim zabezpieczyć pokrycie kosztów likwidacje szkody do której doszło z winy właściciela pojazdu. Poza tym polisa AC może także gwarantować wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży auta.

Programy partnerskie
Program lojalnościowy
5%
zwrotu wartości
Twojej naprawy Program lojalnościowy
Program poleceń
100 PLN
za każdą naprawę
z Twojego polecenia Program poleceń
Dla Ciebie
ABC-Newsletter

Zamów nasz newsletter aby regularnie otrzymywać praktyczne porady, istotne informacje ze świata motoryzacji oraz atrakcyjne oferty tylko dla subskrybentów.

  Twoje imię:

  Adres e-mail:

  Wyślij