Naprawa bezgotówkowa czy wypłata odszkodowania – co się bardziej opłaca?

Jeśli się tu znalazłeś, najprawdopodobniej jesteś właścicielem auta, któremu przytrafiła się stłuczka lub kolizja. Likwidacja szkody i naprawa pojazdu to sytuacja trudna, ale nie beznadziejna. Sprawdź, jakie masz możliwości w zakresie naprawy powypadkowej.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest gotówkowa i bezgotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej,
  • jaki wariant rozliczenia szkody wybrać – bezgotówkowy czy wypłatę odszkodowania,
  • czym jest i kiedy występuje szkoda całkowita,
  • dlaczego warto wybrać rozliczenie szkody z ABC-Cars.

 

Gotówkowa i bezgotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej

Powstanie szkody to konieczność podjęcia kilku kluczowych decyzji, od których zależeć będzie opłacalność naprawy pojazdu. Podstawowym pytaniem ubezpieczyciela jest wybór wariantu likwidacji szkody komunikacyjnej – bezgotówkowy lub gotówkowy.

Bezgotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej

W tym przypadku jako poszkodowany w kolizji nie otrzymujesz od towarzystwa ubezpieczeniowego żadnych środków finansowych. Naprawy bezgotówkowe są realizowane przez ubezpieczyciela wraz z warsztatem samochodowym czy autoryzowaną stacją. To rozwiązanie wygodne, wybierane niemal zawsze przez właścicieli stosunkowo nowych samochodów. Naprawa auta z OC sprawcy bezgotówkowo jest bowiem gwarancją użycia oryginalnych części. Nie musisz się przy tym martwić, czy kwota naliczona przez ubezpieczyciela pokryje koszty naprawy.

Gotówkowa likwidacja szkody komunikacyjnej

Alternatywą dla napraw bezgotówkowych jest wypłata odszkodowania z OC sprawcy. To tzw. metoda kosztorysowa, w której odszkodowanie wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe bazuje na kosztorysie napraw. Jest to najszybsza forma rozliczenia szkody, kiedy dyspozycja wypłaty odszkodowania odbywa się po kalkulacji kosztów naprawy. Standardowo termin wypłaty odszkodowania wynosi 30 dni od zgłoszenia szkody, choć możesz liczyć na to, że pieniądze trafią na Twoje konto znacznie szybciej.

Nie musisz przedstawiać ubezpieczycielowi żadnych faktur czy rachunków, ponieważ to od Ciebie zależy, czy naprawisz swój pojazd, gdzie to zrobisz i jakich części użyjesz. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza koszty naprawy w autoryzowanym serwisie mogą przekraczać wysokość otrzymanych środków. Wypłata odszkodowania odbywa się na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem średnich cen części i mediany rynkowych stawek robocizny. Oczywiście przysługuje Ci odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, jeśli uważasz, że otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC. Wygląda to podobnie, jeśli to wypłata odszkodowania z AC (autocasco).

Naprawa bezgotówkowa i gotówkowa – co wybrać?

Niewątpliwie obie formy likwidacji szkody komunikacyjnej mają swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujesz się na wariant gotówkowy, pamiętaj, że możesz się niemile rozczarować co do wysokości przyznanego odszkodowania. Możesz też być zmuszony do przesłania towarzystwu ubezpieczeniowemu dokumentacji fotograficznej czy filmowej. Innym razem ubezpieczyciel wyśle do Ciebie rzeczoznawcę, a ten często zaniża koszty robocizny i części samochodowych.

Jest to więc rozwiązanie obarczone pewną dozą ryzyka, zwłaszcza dla zmotoryzowanych, którzy nie mają dużej wiedzy na temat budowy auta, aby móc we własnym zakresie prawidłowo oszacować koszty naprawy. Z drugiej strony naprawy powypadkowe w tym wariancie często wybierają właściciele starszych pojazdów, którzy mogą naprawić auto osobiście lub u zaprzyjaźnionych mechaników, oczywiście z użyciem tańszych zamienników kosztem oryginalnych części. Tacy kierowcy na gotówkowej likwidacji szkody mogą nawet zarobić.

Jeśli skorzystasz z wariantu gotówkowego, ale wysokość odszkodowania jest relatywnie niska, możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Na pewno dużą wartością dodaną w walce o należne sobie środki będzie osobiste zatrudnienie rzeczoznawcy. Dokona on oceny powstałych szkód, dzięki czemu możesz nawet dowiedzieć się o nowych uszkodzeniach, a tym samym uzyskać też wyższe odszkodowanie.

Bezgotówkowa likwidacja szkody jest rozwiązaniem o wiele bezpieczniejszym. Nie musisz martwić się o dostarczenie samochodu do warsztatu i dopilnowanie, aby naprawę przeprowadzono w sposób profesjonalny z użyciem oryginalnych części. Bezsprzecznie jest to wariant, na który warto zdecydować się przy stosunkowo nowym samochodzie, kiedy zależy Ci, aby naprawę przeprowadzono z użyciem oryginalnych, wysokiej jakości części.

Naprawa bezgotówkowa a szkoda całkowita

Rzadko, ale jednak zdarza się, że dochodzi do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Jest tak przy tzw. szkodzie całkowitej samochodu, kiedy jego naprawa przekracza 100% wartości pojazdu. Musisz tutaj pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wartość samochodu określoną w dniu powstania szkody.

Rozliczenie szkody z ABC-Cars

Podsumowując – bezpieczniejszym i bardziej komfortowym wariantem jest bezgotówkowa likwidacja szkody. Szczególnie jeśli cały proces naprawy powypadkowej jest prowadzony przez wyspecjalizowanych w tym zakresie ekspertów. Przykładem zewnętrznego podmiotu, który zapewnia kompleksową obsługę i wsparcie w likwidacji szkód komunikacyjnych, jest ABC-Cars.

Tego typu firma pozwala oszczędzić czas i nerwy. Wsparcie ABC-Cars otrzymasz już na miejscu wypadku. Później specjaliści zatrudnieni w firmie pomogą Ci wybrać optymalny wariant rozliczenia szkody, a następnie pozwalają śledzić kolejne etapy napraw online z poziomu aplikacji. Oczywiście naprawy wykonuje wykwalifikowana kadra, która korzysta z nowoczesnych technologii zgodnych z wymogami producentów, wykorzystując do tego oryginalne, rekomendowane części. Naprawy są objęte gwarancją, a po wszystkim samochód zostaje podstawiony pod dom klienta, zgodnie z usługą door-to-door.

Jak widzisz, likwidacja szkody komunikacyjnej może, ale nie musi być stresująca. Zwłaszcza przy niewielkiej wiedzy na temat kosztów naprawy i optymalnego dla siebie wariantu warto skorzystać z pomocy specjalistów. Wykwalifikowani doradcy zadbają o kompleksową obsługę całego procesu związanego z naprawą powypadkową.