Jak obniżyć koszty floty samochodowej?

Firmowa flota pojazdów to nie tylko auta ciężarowe służące do transportu towarów. To również mnóstwo pojazdów osobowych – dla przedstawicieli handlowych, kadry kierowniczej czy serwisantów. Sprawdź, co zrobić, aby zminimalizować stałe i zmienne wydatki w zakresie tego rodzaju floty.

Telematyka GPS

Telemetyka sposobem na obniżenie kosztów floty | ABC-Cars Pośród rozwiązań, które korzystnie wpływają na koszty eksploatacji floty, są wszelkie narzędzia GPS. Dziś telematyka nie jest już tylko urządzeniem służącym śledzeniu pojazdów ciężarowych, ale też aut osobowych, użytkowanych np. przez przedstawicieli regionalnych, serwisantów, zespoły monterów itp. Poza tym takie nowoczesne rozwiązania technologiczne poprawiają bezpieczeństwo, a co jest kluczowe pod względem utrzymania floty – pozwalają redukować związane z nią wydatki.

Dzięki telematyce i gromadzonym danym możesz przeanalizować, czy firmowy pojazd podczas realizacji konkretnego działania, chociażby objazdu swojego regionu sprzedażowego, pokonywał optymalną trasę. Możesz także zweryfikować, czy dany kierowca zna zasady tzw. ecodrivingu. Ecodriving warto promować np. przez wyższe wynagrodzenie czy specjalne premie. Dzięki temu pracownicy zrozumieją, że ekonomiczna jazda jest dla nich opłacalna pod kątem finansowym. Firma natomiast zaoszczędzi na naprawach bo samochody będą właściwe eksploatowane oraz na kosztach paliwa i ewentualnych mandatów za wykroczenia drogowe.

Niższe koszty ubezpieczenia

Ogromne koszty, jakie musi ponosić firma posiadająca flotę aut osobowych, wiążą się m.in. z ubezpieczeniem. Ceny polis OC i AC mogą przyprawiać o zawrót głowy. Wprawdzie przy większej liczbie pojazdów towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystniejsze warunki, ale warto przy tym wybrać ubezpieczyciela z najlepszym stosunkiem oferty i zakresu polisy do ceny.

Niższe koszty ubezpieczenia sposobem na obniżenie kosztów floty | ABC-Cars Dlatego też dobrze porównać oferty kilku, a najlepiej kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętaj jednak o tym, aby zwracać uwagę nie tylko na cenę polisy. Istotne jest to, aby zapoznać się z warunkami konkretnej umowy. Te w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych różnią się podobnie jak same ceny.
Oczywiście nie masz obowiązku szukania najtańszego ubezpieczenia osobiście. Wręcz przeciwnie – lepiej, jeśli zlecisz to firmie zewnętrznej. Przede wszystkim to oszczędność czasu, którego jako przedsiębiorca pewnie nie masz w nadmiarze. Co więcej, taki outsourcing to także korzyści finansowe. Firmy pośredniczące w ubezpieczaniu flot współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi na dogodniejszych, lepszych warunkach.

ABC-Cars współpracuje z największymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, umożliwiając zawarcie nowej polisy, przedłużenie obecnego ubezpieczenia oraz rozszerzenie ochrony auta. Co istotne, wszystkimi działaniami od początku zajmują się agenci wyspecjalizowani w produktach ubezpieczeniowych. Dopasowują oni ofertę ochrony samochodów wchodzących w skład floty do indywidualnych potrzeb, co zawsze pozwala uzyskać atrakcyjne warunki finansowe.

Outsourcing usług. Obsługa floty przez inny podmiot.

Im więcej aut, tym trudniejsza jest efektywna obsługa floty. Dlatego też coraz częściej firmy posiadające kilkadziesiąt czy nawet kilkaset aut osobowych decydują się na współpracę z podmiotami zewnętrznymi, zlecając im outsourcing niektórych usług. Przykładem firmy, która świadczy taką usługę obsługi flot jest ABC-Cars. W tym przypadku partnerstwo skupia się na trzech obszarach wsparcia:

  1. Likwidacji szkód komunikacyjnych.
  2. Przygotowaniu pojazdu do sprzedaży.
  3. Koordynacji w procesie wymiany floty.

1. Likwidacji szkód komunikacyjnych.

Outsourcing usług - likwidacji szkód komunikacyjnych sposobem na obniżenie kosztów floty | ABC-Cars Nawet jeśli dojdzie do wypadku z udziałem pojazdu wchodzącego w skład Twojej floty, nie będzie to żadnym problemem. ABC-Cars zajmuje się wszystkim: od zgłoszenia szkody, przez konieczne naprawy, po rozliczenie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Możesz liczyć na specjalistów w swoich dziedzinach, a naprawy przeprowadzane są zgodnie z technologią producenta. Po usunięciu usterki auto wraz ze szczegółową dokumentacją wykonanych prac jest podstawiane prosto do Twojej firmy. W tym czasie Twój pracownik może poruszać się otrzymanym autem zastępczym, dzięki czemu utrzymasz mobilność floty, a co za tym idzie – nie musisz wstrzymywać zaplanowanych działań.

Jednocześnie specjaliści ABC-Cars podpowiedzą, czy zgłaszanie szkody jest w ogóle opłacalne. Każdy przypadek jest tutaj rozpatrywany indywidualnie. Pamiętaj, że przy niewielkich i tanich w usunięciu szkodach często lepszym wyborem jest naprawa gotówkowa. Nie stracisz w ten sposób na zniżkach i nie zapłacisz wyższego ubezpieczenia. Oszczędności z tytułu zniżek przekroczą koszty poniesione na tanią, szybką naprawę auta.

2. Przygotowanie pojazdu do sprzedaży

Usługa przygotowania auta do sprzedaży sposobem na obniżenie kosztów floty | ABC-Cars Jako właściciel floty na pewno często zmieniasz pojazdy na nowsze, ekonomiczniejsze i praktyczniejsze. Jeśli chcesz sprzedać firmowe auto, dzięki ABC-Cars możesz podnieść jego wartość rynkową.
Specjaliści wykonają szczegółowy przegląd samochodu i naprawią wszelkie niedociągnięcia, zarówno wewnątrz auta np. te dotyczące tapicerki, plastików, kokpitu, jak i zewnętrzne polegające na przywróceniu blasku powłoce lakieru, usunięciu silnych zabrudzeń, rys, a nawet wgnieceń.

Dodatkowo eksperci fotografii sprzedażowej wykonają zdjęcia, które ukażą Twój pojazd w najlepszym świetle. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Nawet jeśli sprzedajesz auto w idealnym stanie technicznym, budzący zastrzeżenia wygląd może skutecznie odstraszać potencjalnych kupujących. Świetnie wyglądające auto może natomiast skutecznie przyciągnąć uwagę kupującego i sprawić, że uzyskasz wyższą cenę sprzedaży.

3. Koordynacja w procesie wymiany floty

Usług koordynacji procesu wymiany floty sposobem na obniżenie kosztów floty | ABC-Cars Dzięki nowoczesnym formom finansowania, takim jak wynajem długoterminowy czy leasing, nie masz obowiązku nabywania samochodów na stałe. Jeśli po ustaniu umowy chcesz zdać dotychczas wykorzystywane auta, a w ich miejsce odebrać lub kupić nowe, ABC-Cars pomoże Ci skoordynować cały proces. Wybierz usługę door-to-door i skup się na sprawach kluczowych dla Twojego biznesu. W ramach outsourcingu obsługi floty firma przygotuje Twoje pojazdy do oddania, odbierze od dealera nowe auta i sprowadzi je na plac firmy.

Jak widzisz, obecnie możesz liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony zewnętrznych podmiotów. Zakres pomocy jest coraz szerszy i dotyczy pomocy na drodze i poza nią. Likwidacją szkód komunikacyjnych, przygotowanie pojazdów do sprzedaży czy skoordynowany proces wymiany floty to czasochłonne usługi, które wymagają specjalistycznej wiedzy. Optymalizacja kosztów w firmie w tej formie nie jest niczym nowym, zwłaszcza dla dużych i w pełni profesjonalnie zarządzanych przedsiębiorstw.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów utrzymania firmowej floty. Nie jest to zadanie proste, ale jak najbardziej możliwe w realizacji, w czym pomaga między innymi rozwój technologii. Nie zapominaj również o samych kierowcach, którzy mają niebagatelny wpływ zwłaszcza na spalanie paliwa. Im bardziej ekonomiczna jazda, tym większe zyski zanotujesz w tej kategorii. Poza tym łagodniejsze obchodzenie się z pojazdami i bezpieczniejsza jazda to minimalizowanie ryzyka wypadków i awarii.

W końcu zastanów się nad tym, czy niektórych czynności nie zlecić innym. Poszczególne obowiązki możesz powierzyć fachowcom w swojej dziedzinie, a tym samym – skupić się dzięki temu na prowadzeniu i rozwoju biznesu. W dłuższej perspektywie takie partnerstwo w zakresie obsługi floty może przynieść Twojemu biznesowi wiele korzyści. Bezsprzecznie jest to jeden ze sposobów optymalizacji kosztów w firmie posiadającej auta osobowe. Oczywiście muszą to być podmioty doświadczone i renomowane, które każdą usługę realizują w sposób szybki i profesjonalny, z korzyścią finansową dla zleceniodawcy.