Jak szybko i dobrze sprzedać używane auto?

Planujesz w najbliższym czasie wymienić swoje dotychczasowe auto na kolejne, może młodsze a może potrzebujesz teraz czegoś większego? Zanim jednak wyruszysz na poszukiwania swojego nowego idealnego samochodu, najpierw dobrze byłoby spieniężyć obecny. Najlepiej, jeśli nie potrwa to zbyt długo i uda się uzyskać atrakcyjną cenę sprzedaży. Wydaje się to zbyt optymistyczne? Niekoniecznie, podpowiadamy jak to osiągnąć.

Stan „igła” – czy na pewno?

Podchodząc uczciwie do sprzedaży samochodu, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy sami kupilibyśmy auto w takim stanie? Oczywiście kupując auto używane, nowy właściciel powinien liczyć się z ewentualnymi kosztami po zakupie jak np. wymiana oleju i filtrów. Jeśli jednak próbujemy sprzedać auto, w którym elementy zawieszenia wydają niebezpieczne odgłosy na każdej nierówności, hamulce niemiłosiernie zgrzytają przy każdym hamowaniu, a kierownica niebezpiecznie drży w dłoniach — nie oczekujmy, że potencjalny kupujący będzie zachwycony i bez zastrzeżeń zapłaci nam oczekiwaną kwotę.

Chcąc uzyskać dobrą cenę sprzedaży i przekonać kupującego, zadbajmy o dobry stan techniczny auta. Nie warto wychodzić z założenia, że nie opłaca się czegoś naprawiać skoro i tak sprzedajemy — wręcz przeciwnie. Koszt naprawy może być znacznie mniejszy niż kwota, o którą będziemy musieli obniżyć cenę, jeśli w ogóle ktoś będzie chciał kupić auto w takim stanie.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Nie zepsuj tego!

Każdy kupujący auto dokonuje wnikliwej analizy wad i zalet, skupiając się przede wszystkim na aspektach technicznych, prawda? Oczywiście, że nie! Przy zakupie samochodu bardzo dużą rolę odgrywają emocje i jeśli samochód zrobi na nas naprawdę dobre wrażenie wizualne, jesteśmy w stanie sami sobie wytłumaczyć jego ewentualne inne niedoskonałości.

Niegroźne zarysowania na lakierze, plama na tapicerce lub uszkodzony plastikowy element kokpitu — drobiazgi, które już dawno przestały Ci przeszkadzać. Jednak dla kupującego takie detale mogą mieć istotne znaczenie i negatywnie wpłynąć na całościową ocenę auta.

Jak przywrócić dawny blask samochodowi?

Warto oddać samochód w ręce specjalistów od auto detailingu, którzy zajmą się czyszczeniem i konserwacją zarówno karoserii samochodu, jak i elementów wnętrza.

Auto detailing zewnętrzny to głównie usunięcie silnych zabrudzeń, odświeżenie i zabezpieczenie powłoki lakieru. Po odzyskaniu dawnej głębi koloru zostaną nałożone specjalne powłoki, które będą chronić zarówno lakier, jak i całą karoserię i szyby Twojego samochodu.

Prace wykonywane w środku auta to przede wszystkim renowacja tapicerki, plastików, kokpitu oraz innych elementów wnętrza. Oprócz dokładnego czyszczenia wszystkie komponenty zostają także odpowiednio zabezpieczone na przyszłość.

W ABC-Cars wykorzystujemy do tego profesjonalne kosmetyki, których niedostępne w typowym sklepie motoryzacyjnym. Ich używanie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby przypadkiem nie narazić delikatnych elementów wnętrza np. na odbarwienie.

Rysy, otarcia, wgniecenia — to nie problem!

W ciągu kilku lat użytkowania samochodu każdemu mogą przytrafić się drobne rysy, otarcia czy nawet wgniecenia, często nawet nie z własnej winy. Jednak dla potencjalnego kupującego, oprócz tego, że takie mankamenty negatywnie wpływają na ocenę wyglądu auta, może być to sygnał ostrzegawczy, że być może auta miało jakąś poważniejszą kolizję.

W serwisach ABC-Cars przygotowując auta naszych klientów do sprzedaży, likwidujemy takie drobiazgi bez konieczności lakierowania czy wymiany całych elementów. Wykorzystujemy do tego technologie takie jak SPOT — czyli miejscowe lakierowanie elementu oraz PDR — wyciąganie wgnieceń bez konieczności lakierowania. Posiadamy także — jako jeden z nielicznych warsztatów w kraju — urządzenie do suszenia lakieru podczerwienią REVO. Dzięki niemu możliwe jest suszenie lakieru bezbarwnego w czasie krótszym niż 6 minut, a w 10 minut po skończonej pracy urządzenia lakier jest gotowy do polerowania. Pozwala nam to oferować usługi o wysokiej jakości w możliwie najkrótszym czasie.

Ostatni krok do sukcesu — skuteczne ogłoszenie

Kiedy Twoje auto ponownie wygląda, jakby właśnie wyjechało z salonu, czas zaprezentować je potencjalnym kupującym. Najpopularniejszą metodą sprzedaży samochodu jest dzisiaj opublikowanie ogłoszenia w Internecie.

Na początek zadbaj o zrobienie dobrej jakości zdjęć, ponieważ to one w największym stopniu będą przyciągały uwagę kupujących. Ciekawym rozwiązaniem są zdjęcia 360 stopni, dzięki którym oglądający ogłoszenie może dokładnie obejrzeć auto z każdej strony. Takie rozwiązanie często stosowane jest na oficjalnych stronach producentów samochodów. Użycie tego typu zdjęć w swoim ogłoszeniu nada mu dodatkowego profesjonalizmu. Jeśli interesuje Cię wykonanie takich zdjęć, skontaktuj się z nami, posiadamy profesjonalną platformę do wykonywania zdjęć 360 stopni.

W drugim kroku postaraj się o szczegółowy opis Twojego samochodu. Zacznij od dobrego tytułu ogłoszenia, który zachęci odwiedzających do wejścia w Twoje ogłoszenie. W tytule warto dać rocznik, pojemność silnika, przebieg oraz jakiś wyróżnik np. „pierwszy właściciel” albo „stan idealny”, oczywiście, jeśli ta informacja jest zgodna z prawdą.

Pamiętaj, że im więcej szczegółów opiszesz w treści ogłoszenia tym mniejsza szansa na telefony od osób zainteresowanych z ciągle tymi samymi pytaniami o podstawowe rzeczy, takie jak przebieg, historia napraw, pochodzenie samochodu czy opcje wyposażenia.

Podsumowanie

Sprzedaż auta może być długim i żmudnym procesem, ale pamiętaj, że kupujący również nie są w łatwej sytuacji. Dlatego warto wyjść im naprzeciw, aby dla obu stron było to łatwiejsze i przyjemniejsze doświadczenie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie przygotowania auta do sprzedaży, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Przez blisko dziesięć lat działalności pomogliśmy już dziesiątkom osób sprzedającym auta, ale także osobom świeżo po zakupie używanego auta. Te same zabiegi pielęgnacyjne i renowacyjne możemy zastosować zarówno przed sprzedażą, jak i po zakupie samochodu w stanie wymagającym pewnych poprawek.